Praktická zkušenost a výsledek ve vlastním životě a podnikání s inspiracemi z kurzů Jirky Mazura

Dobrý den,

jmenuji se František Eliáš a v současné době jsem 15 let ředitel úplné základní školy v menší obci. Před dvěma roky jsem se dostal do „zajímavé“ životní situace a řešil jsem, jak se dál posunout. Shodou okolností jsem se dostal ke kurzům Jirky Mazura.

Postupně jsem absolvoval kurzy

To co mě od počátku zaujalo, byl úplně jiný pohled na vydělávání peněz, na podnikání. Do té doby jsem myslel, že jako zaměstnanec (státní zaměstnanec) se mám nejlépe a systém mi poskytuje všechny možné výhody. Díky programům výše se můj pohled změnil. Začal jsem přemýšlet, jak znalosti a schopnosti, které mám, využít nejen pro zaměstnavatele – pro školu, ale i sám pro sebe.  Jak dělat co umím, co mě baví, a přitom být prospěšný ostatním, v mém případě dalším školám.

Dlouhodobě se zajímám o strategické plánování.  Na začátku mé práce ředitele školy jsem se zúčastnil kurzu pro vedení škol, jehož výsledkem byla hotová strategie rozvoje školy. V průběhu dalších let jsem měl možnost prakticky se účastnit tvorby strategických plánů rozvoje obcí komunitním způsobem.  Absolvoval jsem kurz facilitátor a konzultant škol, který mně pomohl s metodami a přístupem k procesu plánování.  To vše jsem mohl zužitkovat při přípravě a tvorbě mého produktu.

Co tedy dělám, co nabízím, kam jsem se posunul?

S podporou kurzů Jirky Mazura jsem vytvořil webové stránky www.strategieskoly.cz. Napsal jsem e-book o strategickém plánování, který nabízím zdarma všem zájemcům, výměnou za jejich kontakt.  Cílem e-booku je zpřístupnit téma strategického plánování vedení škol. Zdánlivě složitý systém se snažím jednoduše vysvětlit. E-book zdarma si stáhlo přes 500 zájemců a hodnotí ho převážně pozitivně.

„Je to dobrý průvodce pro získání rychlého náhledu“

„Líbila se mi jednoduchost a srozumitelnost zpracování. Doporučení? Jen tak dál“

„Jednoduché a hlavně výstižné a inspirativní“.

Prostřednictvím blogu http://strategieskoly.cz/blog/ vzdělávám zájemce v oblasti strategického plánování ve školách. Zájemcům, které můj přístup ke strategickému plánování oslovil, nabízím metodiku na tvorbu strategického plánu rozvoje školy. Tento placený produkt je systém konkrétních návodů – kroků, který vede ke konečnému výsledku – odtud název „Strategie rozvoje školy – Krok za krokem“. Kromě základních škol tento produkt ověřila také jedna mateřská škola.

Strategické plánování ve školách je cesta správný směrem.

O tom mě přesvědčuje například zaměření ČŠI, která kritéria strategického plánování zařadila do hodnocení kvality škol. NIDV, který v současné době realizuje systémový projekt „Strategické řízení a plánování ve školách a územích“ mě oslovil ke spolupráci na tvorbě materiálů určených pro podporu tohoto procesu ve školách.

Nic z toho by nebylo možné bez podpory kurzů Jirky Mazura. Díky ní jsem našel odvahu překročit komfortní zónu a nabídnout své služby veřejně na internetu.

V současné době jsem stále ředitel školy. Je to práce, která mě baví a těší. Současně ale dělám něco vlastního, pro sebe, co mně otevírá další cesty rozvoje do budoucna.

František Eliáš